ژست دهی آقایان (بخش3)

بخش سوم: حالات صورت

۱ چشم‌هاتون رو کمی باریک‌تر و مایل‌تر کنید:

به طور معمول، چشمان خیلی باز و بزرگ برای آقایون خوب نیست. پلک‌های پایین خودتون رو کمی بالا ببرید و نگاهتون هم کمی کج باشه. با اینکار، شما حالت یک نگاه یا توجه عمیق رو دارید. این ژست اعتماد به نفس و وقار رو القا میکنه و کاملا متضاد با ترس یا سردرگمی هست.

حالت نگاه

۲ چونه خودتون رو به سمت جلو و پایین بکشید:

وقتی در حالت عادی یا در حالت استراحت هستین، معمولا پوست زیر چونه شما جمع میشه (غبغب بزرگ). سر خودتون رو جلو ببرید تا گردنتون کشیده‌تر بشه. چونه‌تون رو بالا نبرید که سوراخ‌های بینی‌تون معلوم بشه. زاویه چونه رو ۱۰% پایین‌تر از حد معمول قرار بدید. این ژست مردانه باعث میشه غبغب از بین بره و گردن هم حالت طبیعی و خوبی داشته باشه.

 • اگه جلو آوردن چونه، جلوه خوبی روی صورتتون نداشت، تلاش کنید کمی گوش‌هاتون رو جلو بیارید. این کار کمک میکنه سر شما در راستای صحیح‌تر قرار بگیره.
ژست عکاسی مردانه

۳ اجازه بدین همراه با خنده‌تون، کمی از دندون‌ها هم معلوم باشه:

یک لبخند جذاب مردونه، باید کمی از دندون‌ها رو هم نشون بده. لبخندتون نباید انقدر بزرگ باشه که دهانتون بیش از حد باز بشه. اما نباید هم انقدر کم باشه که لب‌ها بهم چسبیده باشن. دهانتون باید در حدی باز باشه که کمی از دندون‌ها دیده بشن.

آموزش ژست عکاسی برای آقایان

۴ به فضایی در پشت دوربین نگاه کنید:

بهتره که به فضایی در بالا و دور از دوربین نگاه کنید. مگر اینکه حتما الزام داشته باشه مستقیم به دوربین نگاه کنید. میتونید زاویه راست یا چپ دوربین رو برای نگاه انتخاب کنید یا حتی به نقطه‌ای در پایین دوربین نگاه کنید.

 • این ژست ها شما رو در حال تفکر عمیق نشون میدن. همینطور ژست های خیلی طبیعی‌تری هستن نسبت به اینکه مستقیم به دوربین نگاه کنید.
ژست دست به سینه

چگونه در عکس ها خوب بیافتیم

 

۱ فتوژنیک بودن به توانایی جذاب دیده شدن در عکس‌ها اطلاق می‌شود.

فتوژنیک بودن به توانایی جذاب دیده شدن در عکس‌ها اطلاق می‌شود. اینکه طبیعتاً زیبا باشید ارتباطی به فتوژنیک بودن در عکس‌ها ندارد. فتوژنیک بودن یعنی بدانید چطور بهترین حالت خودتان را به دوربین نشان دهید. این شامل تکنیک‌های اکتسابی می‌شود مثل علم مربوط به بهترین پس‌زمینه، نورپردازی و قرارگیری بدن.

• سعی کنید تکنیک‌های زیر را طوری یاد بگیرید که جزء طبیعت وجودتان شوند و غیرارادی انجامشان دهید.
• هرچه فرصت‌های بیشتری برای تمرین جلوی دوربین داشته باشید، بهتر است.
• طبیعت دوبعدی عکس باعث می‌شود درک از عمق را از دست بدهیم؛ برای بعضی‌ها این باعث می‌شود چطور جذاب دیده شدن در دنیای واقعی را هم از دست بدهند.

۲ لباستان اهمیت دارد.

به لباستان اهمیت دهید. حتی اگر قرار نیست عکسی از شما گرفته شود، اینکه بدانید چطور خودتان را نشان دهید، میزان جذابیت شما را تعیین می‌کند. سبک لباس پوشیدن و رنگبندی لباس‌ها بر جذابیت فتوژنیک شما در عکس‌ها تاثیر می‌گذارد.

لباس‌های درست انتخاب کنید. رنگ در خوب بودن عکس مهم است. طرح‌های لباس بر ظاهر شما اثر می‌گذارد، مثلاً راه‌راه‌های افقی شما را پهن‌تر به نظر می‌رساند  و پوشیدن لباس یکرنگ، باعث می‌شود تعریف‌نشده و بیش از اندازه آرام به نظر برسید. بهترین رنگ‌ها رنگ‌های خنثی و جامد است.

• رنگ‌هایی برای لباستان انتخاب کنید که مناسب شما باشد. بعضی رنگ‌ها با بعضی رنگ‌پوست‌ها جور است درحالیکه بعضی دیگر اصلاً به آن رنگ‌پوست نمی‌آید. همچنین رنگ موهایتان را هم باید در نظر داشته باشید.
• از رنگ‌های قرمز، سیاه و سفید خودداری کنید. دوربین‌های دیجیتال با این سه رنگ مشکل دارند و کانتراست بالایی از آنها نشان می‌دهند.
• نکته: این فقط برای دوربین‌هایی که روی “اتوماتیک” تنظیم است صدق می‌کند. دوربینی که روی اتوماتیک تنظیم است به جای فرد عکاس فکر می‌کند. عکاس حرفه‌ای دوربین خود را خیلی خوب می‌شناسد و می‌تواند بهترین قرمز، سیاه و سفید را تنظیم کند و برای هیچ رنگی که انتخاب کنید مشکل نخواهد داشت. فقط دقت کنید عکاس به صورت دستی “white balance” دوربین را تنظیم کرده باشد.

۳ صورت و آرایشتان اهمیت دارد.

به صورت و آرایشتان اهمیت دهید. کارهای زیادی برای بهتر کردن آنچه ذاتی به شما داده شده است می‌توانید انجام دهید. اصلاح کردن عیب و ایرادهای عمومی برای عکس خیلی مهم است.

• لکه‌های پوستتان را بپوشانید. یک نکته بد درمورد عکس این است که چون عکس تصویر یخ‌زده از یک لحظه شما در زمان است، نمی‌تواند همه ویژگی‌های خوب شما را نشان دهد. نکته خوب عکس هم این است که می‌توانید خیلی راحت خیلی ایراداتی که دوست ندارید را پنهان کنید. مراقب رنگ آرایشتان باشید:  رنگ‌های آرایش در عکس غلیظ‌تر می‌شوند. مدلینگ عکس تکنیک‌ها و اصول خاصی دارد که از زیبا دیده شدن در حالت عادی متفاوت است.
• کمتر از برق (شاین) استفاده کنید. خیلی مهم است که در ناحیه بینی و پیشانی از برق استفاده نکنید. این مسئله در روزهای گرم اهمیت بیشتری دارد زیرا حتی سرمایی‌ترین ما ممکن است جلوی لنز دوربین کمی عرق کند.
• از آرایش برای پوشاندن قرمزی روی پوست که در عس‌ها بدمنظره می‌شود، استفاده کنید.
• عکس درواقع شکل یک چیز را ثبت نمی‌کند بلکه آن را از طرح‌های نور و سیاه مشخص می‌کند. سایه زدن با آرایش (که قوانینی دارد) می‌تواند یک صورت بدون شکل و نازیبا را زیبا نشان دهد به شرط آنکه بتواند تضاد خوبی با نور و سایه واقعی ایجاد کند.
• برای از بین بردن قرمز شدن چشم در عکس‌ها از تکنیک eye drop در فتوشاپ استفاده کنید. خیره شدن به یک منبع نور برای چند لحظه مردمک چشم شما را کوچکتر کرده و احتمال قرمز افتادن چشم را کمتر می‌کند (بااینحال به نور خورشید خیره نشوید!). اگر در فرایند عکس گرفتن، کمی آماده‌سازی‌ وجود دارد، بهتر است به نور فلش خیره نشوید زیرا مردمک‌های بزرگ جذاب‌تر هستند.
• موهایتان را خوب شانه کنید. موهای شل و وارفته یا وز شده در عکس بسیار بد دیده خواهد شد. از طرف دیگر، نباید موها را صاف به پشت سر دم‌اسبی بست یا شانه کرد.

۴ تعادل صورتتان را حفظ کنید.

به صورتتان در آینه نگاه کنید. این آن صورتی نیست که در عکس خواهد افتاد. حالا به انعکاس خودتان خیره شوید. بعد از چند دقیقه صورتتان به ظاهر عادی خود می‌رسد. حالا ناحیه چشم‌هایتان را غیرفعال کنید و ناحیه لب‌ها را فعال کنید. دندان‌هایتان را قفل نکنید. فقط کافی است که فک بالا و پایینتان روی هم قرار گرفته باشند. اگر با دهان باز لبخند می‌زنید، نباید اجازه دهید لب بالایی‌تان قسمت زیادی از لثه‌هایتان را نشان دهد. اگر پوستتان تیره است باید حتماً لبخند بزنید و دقت کنید که لبخندتان کوچک باشد. در عین حال، کمی گوشه‌های چشمتان را جمع کرده و ابروهایتان را بالا ببرید. این تمرین را هر روز جلوی آینه انجام دهید. ظرف یک ماه برایتان به عادت تبدیل شده و هر بار که کسی خواست از شما عکس بگیرد، همانطور لبخند خواهید زد.

۵ روی زاویه‌ها کار کنید.

همه مسائل مربوط به کار کردن با دوربین هم اسرارآمیز نیست: بیشتر افراد خوش‌عکس می‌دانند که کدام زاویه‌ها برای آنها بهتر است و بیشتر وقت‌ها روی آن زاویه عکس می‌گیرند. علاوه‌براین، چند حقه هم وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید:

• بهترین زاویه خود را کشف کنید. پیدا کردن زاویه درست صورتتان ممکن است کار سختی باشد. با دوربین دیجیتال آزمایش و امتحان کنید تا بتوانید فوراً نتیجه هر حالت را ببینید. خیلی زود خواهید فهمید که صورتتان در کدام زوایا بهتر است. وقتی این را فهمیدید، برای عکس گرفتن در آینده از همین زوایا استفاده کنید.
• حالت کلاسیک عکس گرفتن این است که بدنتان را به صورت سه‌رخ قرار دهید، طوریکه یک پا جلوی پای دیگر قرار گیرد و یکی از شانه‌هایتان نسبت به دیگری به دوربین نزدیک‌تر باشد. خانم‌ها معمولاً به صورت غیرارادی این کار را می‌کنند اما برای مردها که معمولاً صاف جلوی دوربین می‌ایستند این کار سخت‌تر است. اگر سرتان را کمی به بغل خم کنید و مستقیم را نگاه کنید، در هر حالتی هم که ایستاده باشید به نظر می‌رسد که نگاهی مستقیم به بیننده دارید. بااینحال مثل مُدل‌ها عکس گرفتن برای همه هم مناسب نیست و اگر این حالت در عکس‌های خانوادگی تکرار شود، یکنواخت و خسته‌کننده می‌شود.
• اگر در عکس نشسته هستید، کمی به بدنتان زاویه دهید.
• سعی کنید موقعی که عکس گرفته می‌شود، به کمی بالاتر از دوربین نگاه کنید. اگر عکاس در سطحی پایینتر از شما قرار دارد، سعی کنید تقریباً به روبه‌رو نگاه کنید نه به دوربین تا چشم‌هایتان بسته نیفتد.
• کمی بدنتان را به سمت دوربین خم کنید. این علاقه‌ و جذابیت و تعریف چهره را افزایش داده و به کمتر کردن ظاهر چین‌وچروک‌ها و شل‌شدگی‌ها و افتادگی‌های پوست کمک می‌کند.

ژست های آقایان (بخش 1 و 2)

بخش اول : حالت کلی

 

۱ شونه‌های خودتون رو مستقیم رو به دوربین بگیرید:

یکی از قوانین اولیه تو ژست های مردانه اینه که باید خودتون رو بزرگ و قوی نشون بدید. اگر شونه‌هاتون نسبت به دوربین زاویه داشته باشن، ریزتر و باریک‌تر دیده میشید. شونه‌هاتون رو راحت و ریلکس و رو به دوربین نگهدارید.

 • برای قشنگ‌تر دیده شدن شونه‌ها، به اندازه یک تا دو اینچ به جلو خم بشید (۲٫۵ تا ۵ سانتی‌متر). با اینکار شونه‌های شما به دوربین نزدیک‌تر شده و بزرگتر به نظر میرسه.
 • یه وقتایی هست که از زاویه کنار ازتون عکس میگیرن. یا اصلا شاید دوست داشته باشید به شونه‌هاتون زاویه بدید. هیچ اشکالی نداره. اما سعی کنید در بیشتر مواقع، شونه‌ها صاف و رو به دوربین باشن.
ژست گرفتن آقایان

۲ شکم خودتون رو سفت کنید:

اگه شکم دارید، میتونید با منقبض کردن ماهیچه‌های شکمی، اون رو به داخل ببرید. سعی کنید تا جای ممکن شکمتون رو فلت و صاف کنید. البته بدون اینکه حالت کلی بدنتون غیرطبیعی بشه. این کار باعث میشه کمرتون باریک‌تر بشه و قفسه سینه‌تون برجسته‌تر به نظر بیاد. همینطور کمک میکنه که حالت بدنتون صاف باقی بمونه که موجب کشیدگی ماهیچه‌های اصلی بدن میشه.

ژست دادن به عضلات شکم در عکاسی

۳ ژست صحیح هنگام قدم زدن:

عکاسی حین قدم زدن، یک ژست معمول بین آقایونه. برای داشتن یه ژست خوب تو این حالت باید تمرین کنید. تمرین کنید تا بتونید بدنتون رو صاف و سرتون رو بالا نگهدارید. برای گرفتن این ژست، باید یک پا رو جلوتر بذارید و انگشت‌های اون پا رو حدود یک اینچ (۲٫۵ سانتی‌متر) از زمین بالا بیارید. اما پای عقب باید کامل روی زمین قرار داشته باشه. یک دست رو کمی به جلو و یک دست رو هم کمی به عقب بیارید.

 • طول قدمتون رو انقدری بردارید که انگار دارید به شکل عادی تو خیابون قدم میزنید. اینکار باعث طبیعی جلوه دادن ژست میشه؛ مخصوصا اگه به گام‌های کوچک‌تر تمایل داشته باشید.
ژست قدم زدن

۴ به یک دیوار تکیه بدین:

برای طرز تکیه دادن راه‌های زیادی هست. هم میتونید پشتتون رو به دیوار تکیه بدید و هم میتونید یکی از شونه‌هاتون رو به دیوار تکیه بدید. اگر از پشت به دیوار تکیه میدید، یکی از زانوها رو خم کنید و پاتون رو از روی دیوار بیارید بالا. اگر شونه‌تون رو به دیوار تکیه دادید، پای نزدیک به دیوار رو به حالت ضربدری، جلوی پای دیگه بذارید.

 • اگر پشتتون رو به دیوار تکیه دادید، نیاز نیست ساق پاتون رو بالا بیارید. ولی نباید هر دو پا رو صاف و موازی قرار بدید. یک از زانوها رو خم کنید و پای دیگه رو عقب‌تر بذارید.
 • وقتی تکیه دادید، زاویه‌تون رو مستقیم و رو به دوربین حفظ کنید. پاهاتون نباید از دیوار فاصله بگیره یا زاویه خیلی تندی داشته باشه.
آموزش ژست عکاسی مردانه

بخش دوم: ژست دادن به دست ها

۱ دست ها رو توی جیب بذارین:

این یه ژست کلاسیکه که خونسردی و اعتماد به نفس رو القا میکنه. شما دو تا آپشن دارید: کل دست رو داخل جیب بذارید؛ یا اینکه تقریبا نصف دست رو توی جیب ببرید و انگشت شست رو بیرون بذارید. برای تنوع، میتونید شست‌هاتون رو پشت حلقه‌های کمربند قلاب کنید.

 • آپشن دیگه اینه که فقط یک دست رو توی جیب بذارید. خوبی این ژست اینه که میتونید دست دیگه رو روی شونه مخالف بذارید؛ و یا داخل موهاتون ببرید.
ژست گرفتن مردانه

۲ صورتتون رو لمس کنید:

اگر میخواید ریلکس بودن یا متفکر بودن رو نشون بدید، دست خودتون رو یه جایی روی صورت ببرید. برای اینکار آپشن‌های زیادی دارید. انگشت اشاره و شست رو اطراف چونه بگیرید. یا انگشت‌هاتون رو بچرخونید و اونها رو مقابل چونه بگیرید.

 • با گذاشتن دست روی صورت، میتونید ژست‌های متنوع و جذابی بگیرید. جای دست‌ها رو تغییر بدین تا ببینین هر حالتی، چه حسی رو منتقل میکنه و شما با کدوم راحت‌ترین.
ژست گرفتن متفکرانه

۳ از یک دست برای تنظیم کراوات استفاده کنید:

اگه لباس کاملا رسمی پوشیده باشید، گذاشتن یک دست روی کراوات، یک ژست کلاسیک و درجه یکه! انگشت‌های اشاره و شست رو روی دو طرف گره کراوات بذارید. اصلا نیازی نیست که کراوات رو حرکت بدید. همینکه دستتون رو اونجا بذارید، ناخودآگاه حس حرکت و تنظیم کراوات رو میرسونه.

 • برای تنوع دادن به این ژست، دست دیگه‌تون رو تا نیمه‌های کراوات بالا بیارید. این ژست حالتی رو نشون میده که دارید کراوات رو گره میزنید. و کاملا با ژست قبلی که از یک دست استفاده میشد، متفاوته.
گرفتن کراوات موقع عکاسی

۴ بازوهاتون رو ببندید (دست به سینه):

اگر میخواید جدی باشید یا حس فرمانده بودن رو القا کنید، بازوهاتون رو ببندید. اینکار رو به شکل خیلی طبیعی و نرمال انجام بدید؛ مبالغه کردن ممنوع! برای اینکه این ژست رو کمی به فشن و مدلینگ نزدیک کنید، بجای اینکه دست رو زیر بازو مخفی کنید، هر دو دستتون رو روی بازوهای مخالف قرار بدید. معلوم بودن دو دست، هم حالت بهتری داره و هم حس مثبت‌تری رو انتقال میده.

 • برای تنوع این ژست، میتونید یک دست رو رها کنید و بازوی اون رو با دست دیگه بگیرید. با این روش میتونید بخشی از شکم و اندام میانی (Torso) خودتون رو پنهان کنید. همچنین حس کاملا متفاوتی نسبت به حالت هر دو دست بسته به بیننده القا میشه.

 

10 ژست برتر خانم ها در سال 2019

این مقاله نه تنها به کار عکاسان می آید، بلکه تمام خانم هایی که می خواهند در عکس ها عالی جلوه کنند نیز می توانند از ژست های آموزش داده شده کمک بگیرند. این ژست ها کمکتان می کند ویژگی های خوب را برجسته و کوچکترین مواردی که باعث خراب شدن عکستان می شود را پنهان کنید. به راحتی تبدیل به یک سوپر مدل شوید.

۱- این ژست ساده و در عین حال بسیار عالی است، چون خیلی لاغرتر نشانتان می دهد. مدل در این ژست تمام رخ به طرف دوربین چرخیده ، چانه کمی پایین کشیده شده و شانه نیز بالا آمده.

۲- بیشتر مواقع ژست های سر راست تبدیل به بهترین ها می شوند. در این ژست، مدل باید تمام وزن خود را روی یک پا بیاورد، موضع کلی خود را کمی خم کند طوری که بدن حالتی S شکل به خود بگیرد.

 

۳- در این ژست مدل یک سطح عمودی را با دو دست لمس می کند، مانند دیوار یا درخت. این ژست برای گرفتن عکس پرتره بسیار عالی است.

۴- اگر مدل موهای بلندی دارد، گرفتن یک عکس در حال حرکت طوری که موهایش در حال تکان خوردن باشد ایده ی خوبی است. یکی از راه های مناسب برای چنین ژستی برگرداندن سریع سر است طوری که موها به پرواز در آیند.

۵- این ژست بسیار ساده است و احساس راحتی مدل را نشان می دهد. چنین ژستی را می توان در خانه، آتلیه و خیلی لوکیشن های دیگر استفاده کرد.

۶- این ژست زمانی کاربرد خوبی دارد که مدل روی مبل نشسته باشد.

۷- لم دادن و یا تکیه دادن مدل روی یک چیز هم می تواند ژستی زیبا بسازد. این نوع ژست را هم می توان در فضای بسته استفاده کرد هم فضای باز.

8- بعضی بر این باورند که روی هم گذاشتن دست و پا باعث ایجاد یک مانع روانی بین افراد می شود، و به همین دلیل چنین ژستی را برای عکاسی توصیه نمی کنند. با این حال ارزشش را دارد از مدل عکسی گرفته شود که به حالت خاصی دستها را روی هم گذاشته باشد.

9- همیشه لازم نیست نگران این باشید که دست های خود را کجا بگذارید. هیچ اشکالی ندارد دستها را به حالت استراحت در دو طرف خود رها کنید. برای پاها نیز همینطور است، فقط به خاطر داشته باشید وزن بدن همیشه باید روی یک پا باشد.

10– این ژست برای گرفتن عکس قدی بسیار مناسب است. دست های مدل باید تا قسمتی و یا به صورت کامل در جیب هایش قرار بگیرد.